top of page
Search

חֲנֹךְ לַנַּעַר, עַל-פִּי דַרְכּוֹ, גַּם כִּי-יַזְקִין, לֹא-יָסוּר מִמֶּנָּה - שרון נריה בר-און

בין המיוצגים בסוכנות שלנו, העוסקת בעולם הבטחון, הריגול והסוד, ועד מנטליסטים וקוסמים, נשמר מקום לתורת הקבלה. שרון נריה בר-און הוא מומחה לנומרולוגיה קבלית, כאן, במאמר ראשון אצלנו, פרטי עטו.

שרון זמין להרצאות זום, ייעוץ ואכוונה. בקרו בכרטיס המרצה של שרון אצלנו!

ויכוח עתיק יומין הוא במהות החינוך: האם הוא הטבעת תכונות חדשות ועיצוב דמותו של החניך על-פי הכוונת המחנך, או חשיפה של התכונות הטבועות בנפש, הדרכתן והכוונתן.


דעתו של הגאון רבי אליהו מוילנא (הגר"א) המפרש את דברי שלמה המלך, עולה באופן ברור בפירושו לפסוק, כפי שכותב בהמשך: "וזה שנאמר חנוך לנער על פי דרכו – לפי דרך מזלו וטבעו תחנכהו ותדריכהו לעשות מצוות, ואז גם כאשר יזקין לא יסור ממנה, אבל כשאתה מכריחו נגד טבעו, עתה ישמע לך, מיראתו אותך, אבל אחר כך בעת יוסר עולך מעל צווארו, יסור מזה כי אי אפשר לו לשבור מזלו".

"חנוך לנער על פי דרכו" – דרכו הוא. "ובזה דורש הפסוק חינוך אינדיבידואלי בהחלט, אבל הדרכים המובילות אל העשייה מתחלפות לפי תכונותיו וכישרונותיו של החניך, לפי נטיותיו וכוחותיו השכליים והנפשיים, על כן לא כל שיטה מתאימה לכל חניך וחניך"


כתב הרב וולבה זצ"ל בספרו עלי שור ח"א, על דברי הגר"א: "מעיקרי חכמת החינוך הוא לעמוד על טבע הילד וכו', אין ללכת נגד טבעו ותכונותיו. עבודת החינוך היא לנצל לטובה את הטבעים והתכונות של הילד. זה מחייב את האבות, לעמוד על תכונות בניהם, בכדי שידעו כיצד לכוון את חינוכם".


החברה האנושית בה אנו חיים במאה ה-21 רוויית הריגושים מציבה אותנו ואת ילדינו במלכוד דיכוטומי חריף. מצד אחד, מקדשים את ה"אני", את המיוחדות של כל אדם, את האינדיבידואליזם. מצד שני עומדת מערכת החינוך ומנחילה לתלמיד באופן התנהגותי ערכים הפוכים. כולם לומדים את אותם חומרים, על כולם לעמוד באותם הבחינות והכי משמעותי, לכל תלמיד באשר הוא מועברים חומרי הלימוד באותה שיטה, שיטתו של המורה. אין זה משנה למורה כיצד הילד מפנים או לא מפנים את חומרי הלימוד. כולם נמדדים באותם פרמטרים ונדרשים לעמוד באותם יעדים - ציונים גבוהים בשלל מקצועות ותחומים שלחלקם אין הילד מתחבר כלל ועיקר.

על-רקע זה, עולות מספר שאלות מרתקות, כמו: מה התנאים האידיאליים עבור תלמיד מסוים, שבעזרתם הוא יוכל להפנים את מה שקרא ולמד טוב יותר? מה יכול לעודד את הבהירות המחשבתית הדרושה לו כדי ללמוד היטב? איך יוכל התלמיד לחוש בנוח בתוך קבוצה, למצוא את מקומו ביניהם ולתקשר איתם בקלות רבה יותר? מה נדרש כדי שהתלמיד יוכל לפעול בצורה היעילה ביותר ולבטא את כישרונותיו בהתאם? איך יוצרים סביבה שבה התלמיד יוכל לחוש משמעות במעשיו ולהרגיש מאושר?


שם האדם ותאריך לידתו מורכבים מאותיות ומספרים, על-פי האמונה היהודית והקבלה הם הבסיס עליהם נברא היקום כולו ולכן בהכרח יש להם השפעות על החיים שלנו. אותיות ומספרים אלה קשורים גם לכוכבים ולמזלות בקשר נסתר, אך משמעותי. כאשר אנו יודעים להבין השפעות אלו, אנו יכולים לשנות את ההתנהגות וההתייחסות שלנו לאירועים בהתאם. צריך להדגיש את העובדה שעצם ההבנה של ההשפעות האלה הספציפיות לגבינו כבר לכשעצמה גורמת לנו להתייחס בצורה שונה למה שקורה לנו בחיים.


הצבת קודים מספריים אילו על גבי עץ החיים הקבלי נותן לנו מימד נוסף על הקשרים בין כל המרכיבים של מפת החיים. זהו מהותה של תורת הנומרולוגיה הקבלית. הנומרולוגיה הקבלית יודעת לספק את התשובות המתאימות. על-פי השיטה הייחודית שפיתחתי, אפשר לאפיין שבעה עשר טיפוסי תלמידים. לכל טיפוס מאפיינים משלו, המשפיעים על צורת הלמידה המיטבית עבורו. בנוסף נוכל לדעת:


· מהו תחום הלימודים המתאים לו?

· מהם הכישרונות הטמונים בתלמיד והכיוונים המקצועיים בהם יהיה במיטבו, כלומר היכן טמונה הצלחתו בלימודים?

· מהי הדרך הנכונה לפנות אליו?

· מהם המשפטים השגורים בפיו?

· מהו אופן ביטוי וחשיבה המובילים לקשרים חיוביים?

· מהו אופן פניה שתוביל לקשרים שלילים?

· כלפי מי הוא יהיה חסר סבלנות/שיפוטי?


השימוש בנומרולוגיה הקבלית עדיין אינו נפוץ. עם זאת, התוצאות המדויקות והמהירות שהוא מניב מלמדות, כי זהו כלי רב עוצמה, שעשוי למנוע ולצמצם תסכולים רבים של תלמידים והורים כאחד. זהו כלי מעשי ויישומי היכול לעזור לכל הורה, מורה ופעיל חינוך, להגיע לתוצאות טובות יותר ולעזור לתלמיד באופן מעשי.


בשיטת האבחון החדשה ניתן לזהות את החוזקות והקשיים של ילדים החל מגיל קטן ביותר. כל ילד קולט, מעבד וזוכר את החומרים בדרך שלו. התאמת סביבת הלמידה לסגנונו של התלמיד תשפר את יכולותיו תוך זמן קצר ביותר.


כאשר תכירו את סוד יכולת הלמידה של ילדכם, בסדנא או בקורס הדיגיטלי "אמהות הכי טובות" תכירו מהו טיפוס הלמידה המאפיין אותו, תבינו כיצד לפנות אליו, או אז תהיה ביניכם מערכת יחסים נכונה ואיכותית. כתוצאה מזה תקשורת טובה וילדכם יוכל להצליח ולשגשג בחייו ולהביא את יכולותיו למימוש מיטבי ומירבי.

לפרטים נוספים:

שרון נריה בר-און, נומרולוג קבלי מעל 20 שנה.

מוביל את ההורים להורות מדויקת, מכילה ומבריאה יותר.

שרון נריה בר-און | נומרולוגיה קבלית

054-5417948

15 views0 comments

Comments


bottom of page