top of page
Avner Avraham.jpg

צילום: דני כתרי

אבנר אברהם - מהמוסד להוליווד 

אבנר אברהם פרש מהמוסד לאחר 28 שנות שרות. בוגר תואר ראשון במחשבים, תואר שני במנהל עסקים ולימוד תעודה במוזיאולוגיה ואוצרות באוניברסיטת תל אביב. בתפקידו האחרון במוסד היה אחראי על תחום המוזיאון במסגרתו הפיק עשרות תערוכות ריגול, חלקן הוצגו לציבור בהצלחה רבה וזכו לתהודה רבה. מבצע פינאלה - על לכידת אייכמן, מבצע אנטבה וחלקו של המוסד, מבצע יהלום - פרשת המיג העיראקי, מבצע אחים - להעלאת יהודי אתיופיה ועוד.
אבנר הינו מרצה בכיר בישראל וברחבי העולם, מייסד ויו"ר סוכנות המרצים הבינלאומית SPYLEGEDS.

הרצאות נבחרות

בעשור האחרון הפך אבנר אברהם למומחה עולמי למבצע לכידת אייכמן - החל בתערוכת ענק שיצר ואצר, הרצאות ברחבי העולם ויעוץ בהוליווד לסרט - מבצע פינאלה. לאבנר קשרים ברחבי העולם עם אנשים, מוזיאונים, מכוני מחקר ועוד. הסיפור המופלא של לכידת אייכמן מעולם לא נכתב במלואו, וכיום אבנר שוקד על ספרו המקיף. ההרצאה ניתנת בזום או במפגש, וניתן לשלב בה תערוכה ניידת הנפרסת תוך דקות.

רבים מכירים את מבצע אנטבה - הוא מבצע יונתן. פעולת הקומנדו הנועזת של צה"ל ובראשה סיירת מטכ"ל. מעטים מכירים את חלקו העלום והמיוחד של המוסד במבצע. היה זה לוחם מוסד שהמריא לאנטבה יום לפני המבצע, ובאמצעות מצלמה ידנית צילם את כל אזור שדה התעופה. התמונות פותחו במעבדות והועברו לראש הממשלה רבין - שבזכותן אישר את הפעולה. זאת ועוד, מעטפות עם עותקים מהתמונות הרבות חולקו בין לוחמי המבצע והוסיפו להצלחתו.
ניתן לשלב בהרצאה הפרונטלית גם מיני-תערוכה.

מטוס המיג 21 הרוסי היה פאר היצירה בשנות השישים. מדינות ערב המקיפות אותנו הצטיידו במכונת המלחמה שהייתה לאיום הגדול ביותר על צה'ל ועל חיל האוויר. במבצע המוסד אותר טייס עיראקי-נוצרי שהסכים לערוק עם מטוסו. משפחתו הוברחה לישראל מבעוד מועד. את המטוס חקר, למד והטיס מי ששימש באותה עת טייס הניסוי הראשי של חיל האוויר - דני שפירא. פירותיו של המבצע באו לידי ביטוי בין היתר בהצלחת חיל האוויר במלחמת ששת הימים, בחיזוק מעמד ישראל והמוסד ברחבי העולם ובסיוע להצטיידות.

עם קום המדינה החלה עלייה גדולה של יהודים ממדינות ערב לישראל. יהדות תימן, יהדות עיראק, ובהמשך יהדות צפון אפריקה (מרוקו, תוניסיה, לוב ועוד). בסדרה של מבצעים שונים לאורך השנים פעל המוסד באופן חשאי להבריח את אחינו לארץ ישראל. בשנות ה-80 החלו מבצעים להברחת יהודי אתיופיה לישראל. ההרצאה תעסוק במגוון הקהילות ודרכי ההברחה ותתמקד לפי אופי האירוע בקהילה או עדה מסויימת.

מופע ייחודי העוסק במבצעים הגדולים של המוסד, שזור עם שירים נפלאים שקשורים ומחוברים לפעולות הגדולות.

מחלקו של המוסד במבצע אנטבה, העלאת יהודים ממדינות ערב ואתיופיה, עבור דרך מבצע פינאלה - לכידת אייכמן בארגנטינה, מבצע יהלום - במסגרתו נחת טייס עיראקי עם מטוס המיג-21 שלו בבסיס חיל האוויר חצור, ועוד.

יהודה אליאס הזמר בשירים שהפכו לנכסי צאן ברזל - 'ארץ צבי' - שיר הנושא מהסרט 'מבצע יונתן', 'בלדה לשוטר' מהסרט השוטר אזולאי, 'הליכה לקיסריה' של חיים חפר, כמחווה לדור הפלמ"ח, 'ארץ ארץ', 'אח יא ראב יא ראב', 'קום והתהלך בארץ' ומחרוזות לסיום. המופע מתחיל בקטע מוזיקאלי ייחודי של נגינת אחת הפתיחות הידועות של מסרטי 'ג'יימס בונד'.

יהודה הגר - המפיק המוזיקאלי שגם מנגן על קלידים ואקורדיון, לצידו גיא נחמיאס עם 3 כלי נשיפה שונים, נוף אברהם על גיטרה בס ואור הגר על התופים.

(הערה- ההרכב המוזיקאלי מצומצם או רחב בהתאם לתקציב)

כולנו גדלנו על סרטי 'ג'יימס בונד', על דמותו של המרגל מספר 1 בשרות הוד מלכותה. גבר יפה תואר, מוכשר מאוד, שיודע להטיס מטוסים ומסוקים, שולט בכלי נשק מתוחכמים, מפיל בחורות בקסמו וכל זאת כשהוא לבוש בחליפת טוקסידו ומתנייד ברכב ספורט מפואר. לצידו תמיד נמצא את נערת בונד, וכשהוא מאובזר במיטב ההמצאות והגדג'טים, הוא נלחם ברשעים ומנצח אותם, כמעט תמיד. אולם המציאות והחיים האמיתיים שונים לגמרי. אבנר אברהם, שפרש לאחר 28 שנות שרות במוסד, עושה השוואה מלווה בקטעי סרטים ותמונות. ההרצאה היא בעצם הופעה, וכוללת קטעים מרגשים, מצחיקים, מעוררי גאווה ומלמדים בעיקר.

בחודש ספטמבר 1972, בוצעה מתקפת טרור כנגד חברי המשלחת הישראלית למשחקים האולימפיים שהתקיימו במינכן. לאחר ניסיון חילוץ כושל של הכוחות הגרמניים, י"א הספורטאים נרצחו במקום על ידי המחבלים, חברי ארגון 'ספטמבר השחור'. ראש הממשלה גולדה מאיר הורתה למוסד לצאת במסע ציד אחר האחראים על הטבח ולבוא עימם חשבון. בשרשרת מבצעים מרתקים, המוכרת בשם 'זעם האל', אותרו וחוסלו מרבית המחבלים - מבירות וערי אירופה ועד ביירות. 

הרצאה קלילה ומבדרת העוסקת בחלומו של המרצה להגיע להוליווד. כיום הוא יועץ לסרטי ריגול ואף מופיע בהם כאורח, אבל הייחודית בפעילותו של אבנר אברהם היא בניפוץ המיתוס והפער בין עולם הקולנוע לעולם האמיתי. ההרצאה נותנת הצצה אל מאחורי הקלעים של הוליווד ועשירה בדוגמאות והשוואות, לצד שימוש בכלים בינאישיים וארגז הכלים האישי לחלום ולהגיע הכי רחוק. בין היתר ניתנת סקירה על סרטים כמו מבצע אנטבה, מבצע פינאלה ללכידת אייכמן ודוגמאות מוחשיות ויזואליות. 

הרצאה חדשה שנולדה בשבת השחורה של ה-7 באוקטובר 2023 - מלחמת חרבות ברזל - מול מבצעי עבר של המוסד. ההשוואה לפעולה לשחרור חטופי אנטבה, המרדף אחרי מחבלי טבח מינכן של שנת 1972 מול יחידת השב'כ שהוקמה לחסל את משתתפי הטבח הנורא. ההשוואה למעשי הנאצים, והם מחבלי החמאס יתלו כפי שמדינת ישראל תלתה את הצורר אייכמן? הצצה למבצעי העבר בראייה של המלחמה הנוכחית. ההרצאה מלווה בשיחה ודיון, על רק היותו של אבנר משתתף בפאנלים וראיונות לתקשורת בארץ ובעולם. 

מבצע פינאלה - לכידת אייכמן

השחקן ניק קרול מגלם את רפי בסרט מבצע פינ

המוסד במבצע אנטבה

מרצדס אנטבה.jpg

מבצע יהלום - פרשת המיג 21

IMG_1018.JPG

שלח את עמי - מבצעי עלייה

אחיםזהב קדמי.jpg

המוסד - המבצעים והשירים

מופע המוסד - פוסטר.jpg

מרגלים כחול לבן

avner avraham 1.jpg

מטבח מינכן ועד זעם האל

זעם זהב קדמי  (1).jpg

מהמוסד להוליווד

Avner Avraham.jpg

מלחמת חרבות ברזל

מנשר הרצאת מלחמת עזה לאתרי.jpg

הזמן כעת הרצאה או מופע של אבנר אברהם

תודה! נשוב אליך בהקדם

BOOKAVNER
bottom of page